Szkoła Podstawowa nr 13 im. Komisji Edukacji Narodowej w Jeleniej Górze

Organy Szkoły - Dyrektor

Kompetencje Dyrektora Szkoły

Art.39 Ustawy o Systemie Oswiaty

1. Dyrektor szkoły lub placówki w szczególnosci:
1) kieruje działalnoscia szkoły lub placówki i reprezentuje ja na zewnatrz;
2) sprawuje nadzór pedagogiczny;
3) sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne;
4) realizuje uchwały rady szkoły lub placówki oraz rady pedagogicznej, podjęte w ramach ich kompetencji stanowiacych;
5) dysponuje srodkami okreslonymi w planie finansowym szkoły lub placówki zaopiniowanym przez radę szkoły lub placówki i ponosi odpowiedzialnosc za ich prawidłowe wykorzystanie, a także może organizowac administracyjna, finansowa i gospodarcza obsługę szkoły lub placówki;
5a) wykonuje zadania zwiazane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęc organizowanych przez szkołę lub placówkę;
6) wykonuje inne zadania wynikajace z przepisów szczególnych;
7) współdziała ze szkołami wyższymi oraz zakładami kształcenia nauczycieli w organizacji praktyk pedagogicznych;
8) odpowiada za własciwa organizację i przebieg sprawdzianu i egzaminów, o których mowa w art. 9 ust. 1, przeprowadzanych w szkole lub placówce;
9) stwarza warunki do działania w szkole lub placówce: wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególnosci organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalnosc wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalnosci dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki.

2. Dyrektor szkoły lub placówki może, w drodze decyzji, skreslic ucznia z listy uczniów w przypadkach okreslonych w statucie szkoły lub placówki. Skreslenie następuje na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii samorzadu uczniowskiego.

2a. Przepis ust. 2 nie dotyczy ucznia objętego obowiazkiem szkolnym. W uzasadnionych przypadkach uczeń ten, na wniosek dyrektora szkoły, może zostac przeniesiony przez kuratora oswiaty do innej szkoły.

3. Dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole lub placówce nauczycieli i pracowników nie będacych nauczycielami. Dyrektor w szczególnosci decyduje w sprawach:
1) zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników szkoły lub placówki;
2) przyznawania nagród oraz wymierzania kar porzadkowych nauczycielom i innym pracownikom szkoły lub placówki;
3) występowania z wnioskami, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły lub placówki, w sprawach odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla nauczycieli oraz pozostałych pracowników szkoły lub placówki.

4. Dyrektor szkoły lub placówki w wykonywaniu swoich zadań współpracuje z rada szkoły lub placówki, rada pedagogiczna, rodzicami i samorzadem uczniowskim.

4a. Dyrektor liceum profilowanego, w porozumieniu z organem prowadzacym szkołę, ustala profile kształcenia ogólnozawodowego prowadzone w tym liceum.

5. Dyrektor szkoły prowadzacej kształcenie zawodowe, w porozumieniu z organem prowadzacym szkołę i po zasięgnięciu opinii odpowiednio wojewódzkiej lub powiatowej rady zatrudnienia, ustala zawody, w których kształci szkoła.

6. Uprawnienia, o których mowa w ust. 3, nie przysługuja dyrektorom jednooddziałowych przedszkoli oraz kierownikom szkół podstawowych (szkół filialnych) podporzadkowanych organizacyjnie innej szkole. Uprawnienia te przysługuja odpowiednio organowi prowadzacemu przedszkole lub dyrektorowi szkoły, któremu szkoła filialna jest organizacyjnie podporzadkowana.

7. W przypadku nieobecnosci dyrektora szkoły lub placówki zastępuje go wicedyrektor, a w szkołach i placówkach, w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora - inny nauczyciel tej szkoły lub placówki, wyznaczony przez organ prowadzacy.

Zrozumieć Świat
e-Twining

Współpraca z DZPK

Indywidualizacja